Coraz częstszy widok skuterów na ulicach podczas zimy wielu właścicieli skłania do zakupu opon zimowych. Co warto o nich wiedzieć?

Jeszcze do niedawna zimowa aura nie rozpieszczała posiadaczy skuterów. Częste i intensywne opady śniegu, ujemne temperatury, wiatr oraz gołoledź nie sprzyjały poruszaniu się na dwóch kółkach od października do kwietnia. Od kilku lat w większości regionów naszego kraju zimy są jednak na tyle łagodne, że przy dostosowaniu się do kilku zasad z powodzeniem można jeździć także zimą.

Jednym z najważniejszych czynników, od których zależy twoje bezpieczeństwo jest ogumienie przystosowane do temperatury i warunków na drodze jest ogumienie montowane na kołach do skuterów. O ile o konieczności stosowania zimowych opon w samochodzie nie trzeba nikogo przekonywać, to ten temat w świecie skuterów dopiero zdobywa popularność. By nie odstawiać swojego jednośladu na całą zimę do garażu, warto jednak go nieco zgłębić.

Opony zimowe do skutera – czym różnią się od letnich?

Choć zimowe opony do skuterów nie są tak popularne jak te przeznaczone do samochodów, bez większych problemów powinieneś znaleźć je na przykład na portalach aukcyjnych. Podstawową różnicą między nimi, a ogumieniem letnim lub całorocznym jest skład mieszanki i wynikające z niego właściwości. Guma jest dużo bardziej miękka i nie twardnieje w niskich temperaturach, dzięki czemu lepiej przylega do nawierzchni drogi, zapewniając lepszą przyczepność.

Opony zimowe do skuterów, podobnie jak w przypadku modeli samochodowych, różnią się od letnich również rzeźbą bieżnika. Wzór jest wzbogacony o poprzeczne wcięcia, które zwiększają przyczepność na ośnieżonej drodze. Niektóre opony posiadają ponadto kolce oraz elementy umożliwiające założenie łańcuchów. Rozważając zakup którejś z nich, pamiętaj jednak, że ich używanie na drogach publicznych jest według polskiego prawa zabronione.

Opony zimowe do skutera – kiedy wymienić?

Idealna pora na zmianę opon z letnich na zimowe to czas, kiedy średnia dobowa temperatura spada poniżej 7 stopni – a więc tak, jak w przypadku ogumienia w samochodzie. Pamiętaj jednak, że chodzi o średnią dobową. Jeśli pogoda pogorszy się tylko chwilowo, a następnie ulegnie poprawie, zimowe gumy mogą przynieść więcej szkody niż pożytku.

Chociaż z wymianą opon w skuterze nie należy się przesadnie spieszyć, całą operację warto zaplanować nieco wcześniej. Chodzi przede wszystkim o znalezienie warsztatu, który wymieni koło, jeśli sam nie potrafisz tego zrobić. W mniejszych miejscowościach może to okazać się dość trudnym zadaniem. Do zdejmowania i zakładania opon w skuterach nie używa się maszyn takich jak w samochodach. By nie porysować felg, należy użyć specjalnych łyżek z ochronnymi powłokami i posiadać odpowiednie umiejętności. Tych zaś mechanicy z warsztatów samochodowych często nie mają.

Opony zimowe do skutera – ile kosztują?

Chociaż za oknem jeszcze lato w pełni, o kupnie opon zimowych warto pomyśleć już teraz. Wybierając ogumienie, zwróć uwagę przede wszystkim na rozmiar – musi być identyczny, jak opon zamontowanych fabrycznie. Wszelkie odchylenia niekorzystnie wpływają na bezpieczeństwo jazdy. Uważaj też na „używki”. Zdecydowana większość tych, które znajdziesz na aukcjach to egzemplarze wyeksploatowane w ogromnym stopniu i nie nadające się do bezpiecznego użytkowania. Zwłaszcza w trudnych, zimowych warunkach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here