Samochód jest nieodłącznym towarzyszem naszego życia. Auta już dawno przestały być ekskluzywnym towarem i mogą nas tylko martwić wysokie ceny paliw na stacjach benzynowych. Niesprzyjające okoliczności nie zmieniają jesteś faktu, iż Polacy namiętnie jeżdżą samochodami. Widać to między innymi po ogromnych korkach w miastach lub na autostradach. Skoro spędzamy za kółkiem tyle czasu, powinniśmy zadbać o swoje wozy. Pamiętajmy o detalach, zwróćmy uwagę choćby na to, jakie mamy wycieraczki samochodowe. Oczywiście to tylko jeden z istotnych elementów.

Zacznij od podstaw

Nie raz na parkingach stoją auta tak brudne, że można po nich pisać. Złośliwi zostawiają słowa: „brudas” lub „umyj mnie” i taka sytuacja źle świadczy, ale przede wszystkim o właścicielu pojazdu. W dobie wszechobecnych, samoobsługowych myjni samochodowych, utrzymanie względnej czystości czterech kółek jest nie tylko niczym trudnym, ale powinno być oczywistością. Umyte auto  wygląda na nieco nowsze, więc chyba dalej nie musimy przekonywać. Koszty są niskie, bo wydając tylko 5 złotych, wyczyścimy auto w podstawowym wymiarze. Jeśli chcemy zrobić to dokładniej, trzeba zainwestować nieco więcej, ale i tak warte jest to swojej ceny.

O czym jeszcze pamiętać?

Na pewno opłaca się sprawdzać poziom oleju silnikowego, by uniknąć zatarcia motoru. Istotne są także cykliczne wymiany tegoż oleju oraz filtrów. Pamiętając o tym, unikniemy wielu stresów związanych z kosztownymi naprawami samochodu. Ponadto sprawdzajmy poziom naładowania akumulatora – szczególnie w mroźne miesiące. Coroczny obowiązkowy przegląd nie musi być jedynym. Można dobrowolnie udać się do mechanika, dla własnego bezpieczeństwa. Lepiej wiedzieć, że któryś podzespół jest niesprawny.

Kolejną kwestią są opony. W myśl zasady: „jeszcze jeden sezon” jeździmy na „gołych” zimówkach i potem jesteśmy zdziwieni, że nie udaje nam się wjechać pod niezbyt dużą górkę na ośnieżonej drodze. Bywa, że taki proceder kończy się poważnym wypadkiem. Czy warto ryzykować? Niech każdy odpowie sobie na to pytanie.

Zadbaj o widoczność

Jest jeszcze jeden, niezwykle ważny element wyposażenia każdego samochodu. Są to wycieraczki samochodowe, niezbędne w deszczu, ale też zimą. Zbyt często bagatelizujemy tę kwestię – do momentu, gdy awaria nastąpi podczas ulewy. Niestety wtedy jest już za późno, a jazda w takich warunkach jest wręcz niemożliwa. Nie wszystko da się przewidzieć, ale można zapobiegać. Jeżeli regularnie (przynajmniej dwa razy w roku) kupujemy nowe wycieraczki samochodowe, minimalizujemy ryzyko niebezpieczeństw. Co istotne – nie wydamy bardzo dużo pieniędzy na ten cel. Dwa przednie pióra niezłej jakości kupimy już za około 60-70 złotych przy większości modeli.

Dopasujmy też wycieraczki do modelu naszego samochodu. Kierowcy darzą sympatią te bezprzegubowe, ale nie do wszystkich starszych aut będą pasować. Wtedy pozostanie wybrać wycieraczki ze stelażem. Jeśli kupujemy je w sklepie stacjonarnym, zawsze zaczerpniemy rady sprzedawcy, który powinien mieć odpowiednią wiedzę w tej dziedzinie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here