Tegoroczny sezon wakacyjny był nie lada wyzwaniem. Pandemia zmusiła wielu Polaków do przełożenia urlopu, bądź też radykalnej zmiany swoich planów. Mimo wszystko nie zamierzamy rezygnować z wakacyjnego wypoczynku, nawet po sezonie. Niemniej jednak zamiast ruszać w podróż samolotem, czy pociągiem wybieramy raczej cztery kółka. W tym roku szczególną popularnością cieszą się 9-osobowe busy. Na co zwrócić uwagę, jeżeli zdecydujemy się skorzystać z usług wypożyczalni busów?

Wybór wypożyczalni busów

W trosce o swoje zdrowie podróżni starają się omijać transport publiczny, co w dobie koronawirusa jest, jak najbardziej zrozumiałe. W związku z zaistniałą sytuacją wypożyczalnie samochodów cieszą się naprawdę sporym zainteresowaniem. Osoby wybierające się na urlop, bardzo chętnie sięgają po oferty na typowo wakacyjne modele aut, wśród których minibusy nie mają sobie równych. Wynajem busa 9-osobowego to dogodne rozwiązanie dla osób, które cenią komfort i bezpieczeństwo podczas podróży. Nic zatem dziwnego, że atrakcyjne oferty tego typu można aktualnie spotkać dosłownie na każdym kroku.

Zanim jednak udamy się do najbliższej wypożyczalni busów, warto najpierw zajrzeć do internetu i na spokojnie przeanalizować wszystkie dostępne opcje. Mapy Google oraz opinie internautów z pewnością pomogą nam w wyborze godnej zaufania firmy.

Ważne, aby wybrana przez nas wypożyczalnia busów umożliwiała załatwienie większości formalności z poziomu formularza internetowego lub też telefonicznie. W czasie pandemii lepiej zrezygnować z niepotrzebnych kontaktów z innymi ludźmi. Rezerwacja pojazdu przez internet to z reguły najlepsze rozwiązanie. Cały proces zajmuje zaledwie kilka chwil i często pozwala zaoszczędzić parę złotych, dzięki rabatom dostępnym jedynie z poziomu formularza. Przed dokonaniem rezerwacji, dobrze jest uważnie zapoznać się z regulaminem oraz pełnym cennikiem usług danego przewoźnika. Jeżeli na stronie wypożyczalni brakuje wspomnianych dokumentów, powinniśmy potraktować ten fakt, jako ostrzeżenie i ponownie rozważyć nasz wybór.

Najważniejsze kwestie przed wynajęciem busa

W pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę na wymagania wobec kierowcy. Wypożyczalnie posiadają nieco wyższe wymagania w przypadku samochodów typu van. Oprócz prawa jazdy kategorii B, do wynajęcia busa 9-osobowego niezbędny jest zazwyczaj 12-miesięczny staż za kółkiem oraz ukończone 25 lat.

Kolejną istotną kwestią są opłaty dodatkowe. Niektóre wypożyczalnie wyznaczają maksymalną liczbę kilometrów, jaką można przejechać każdego dnia i nakładają opłaty za kilometry pokonane ponad ów limit. Zwykle stawki nie są wysokie, niemniej jednak mogą mieć znaczący wpływ na całkowity koszt wynajmu, jeżeli planujemy nieco dłuższy wyjazd lub podróż za granicę. Koniecznie powinniśmy również zapoznać się z kwestiami odnośnie ubezpieczenia busa oraz kosztami, jakie będziemy musieli ponieść w przypadku wystąpienia szkody z naszej winy.

Wynajmując busa z wypożyczalni warto oczywiście zwrócić uwagę na parametry samego pojazdu oraz wyposażenie dostępne w standardzie. Jeżeli mamy w planach wyjazd za miasto wraz z liczną rodziną – powinniśmy wybrać samochód z ekonomicznym silnikiem diesla, pojemną przestrzenią bagażową i klimatyzacją.

Odbiór busa z wypożyczalni

Do odbioru pojazdu będziemy potrzebować ważnego prawa jazdy, drugiego dokumentu potwierdzającego naszą tożsamość oraz karty płatniczej. Przed podpisaniem umowy nie zaszkodzi obejrzeć odbieranego samochodu z każdej strony, aby upewnić się, czy wszystko jest w porządku. Bus powinien być czysty, zdezynfekowany i zatankowany do pełna. Wszystkie ewentualne niedociągnięcia pojazdu muszą zostać dokładnie opisane w protokole przekazania.

Z uwagi na panującą pandemię powinniśmy pamiętać o regularnej dezynfekcji takich elementów wyposażenia, jak kierownica, gałka zmiany biegów, manetki, klamry pasów bezpieczeństwa oraz klamki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here