Używanie nawigacji samochodowej, w dobie ogólnodostępnych map w smartfonach, może się wydawać niezbyt racjonalnym pomysłem. Jednak trzeba sobie zdać sprawę, że nowoczesne zestawy GPS są niezwykle rozbudowane technologicznie, oferują wiele opcji, są to naprawdę funkcjonalne urządzenia. Dodatkowo produkty najlepszych, najbardziej renomowanych firm nie kosztują dużo, jak to miało miejsce jeszcze kilka lat temu.

Co należy wiedzieć o współczesnych nawigacjach samochodowych? Na jakie elementy zwrócić uwagę, kiedy będzie chciało się dokonać najlepsze zakupu zestawu GPS?

Najważniejsze cechy nawigacji samochodowej

Każdy zestaw GPS posiada odpowiednie parametry, które decydują o jakości działania, komforcie korzystania przez właściciela. Co jest istotne w przypadku sprawdzania parametrów nawigacji samochodowych? Moduł GPS, odbierający dane z satelitów, odpowiadający za ustalanie pozycji użytkownika. Moc procesora oraz ilość RAM, które odpowiadają za płynność pracy nawigacji. Liczba kanałów, dzięki którym określona ilość satelitów obserwuje zestaw GPS. Im więcej kanałów i większa ilość satelitów w zasięgu nawigacji samochodowej, tym oczywiście lepiej. Kolejnym parametrem niezwykle istotnym przy zestawach GPS jest rodzaj ekranu i jego rozdzielczość. Światło z nawigacji nie może oślepiać w trakcie nocnej jazdy. Równocześnie w trakcie dnia, nie może dochodzić do sytuacji, że promienie słoneczne uniemożliwiają korzystanie z GPS. Przekątną ekranu warto dopasować do swoich potrzeb. Standardowo mowa o nawigacji z przekątną 4,3”, jednak w przypadku zawodowych kierowców, np. tirów czy autokarów, nawigacja powinna posiadać większą przekątną ekranu.

Aktualizacja map i ich waga

Istotne w nawigacjach samochodowych są aktualizacje map oraz ich waga. Każdy, kto będzie skory do użytkowania dobrej nawigacji samochodowej, powinien poszukiwać informacji związanych z tym, jak przebiegają aktualizacje. W jakich odstępach czasu można spodziewać się aktualizacji. Czy są realizowane co trzy miesiące, a może co pół roku? Oczywiście trzeba brać pod uwagę fakt, że za aktualizacje należy dodatkowo zapłacić. To również trzeba dokładnie sprawdzić i mieć pewność, że konkretna nawigacja samochodowa wymaga płatnych aktualizacji.

Przydatną wiedzą w przypadku aktualizacji map jest ich waga. Wszystko jest jednak uzależnione od wielkości terenu, jaki ma obejmować mapa (np. mapa Polski czy może mapa Europy). Równocześnie waga aktualizacji będzie zależna od takich elementów jak rodzaj, typ urządzenia, do którego ma być wgrana, czy też ilość funkcji, przydatnych rozwiązań, dodatkowych opcji niezwykle pomocnych w trakcie jazdy.

Dodatkowe informacje z GPS, czyli punkty POI

Oprócz dokładnej sieci dróg, nawigacja samochodowa powinna być wyposażona w informacje, mówiące o tym, jakie stacje paliw znajdują się przy danej drodze. Gdzie można znaleźć bankomat, gdzie zlokalizowana jest restauracja czy sklep spożywczy. Im więcej takich informacji, a do tego logicznie pogrupowanych, przedstawianych i opisanych w nawigacji samochodowej, tym urządzenie zasługuje na lepsze poznanie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here