Układ klimatyzacji może działać poprawnie jedynie, jeśli jest napełniony czynnikiem i każdy z jego elementów działa właściwie. Z tego powodu należy raz do roku sprawdzać jego stan, co wiąże się z nabiciem i odgrzybianiem. Zaniedbana konserwacja klimatyzacji może okazać się bardzo kosztowna dla właściciela, a grzyb może stać się przyczyną chorób dróg oddechowych i alergii.

Odgrzybiania klimatyzacji w samochodzie

Parownik jest miejscem, które daje grzybom idealne warunki do rozwijania się. Ciepło i wilgoć pozwalają im namnażać się bez końca, ale w prosty sposób można temu zapobiec. Obecnie najczęściej do ich usuwania stosuje się metodę ozonowania. Wykorzystuje ona generator ozonu do pozbycia się nieproszonego gościa i jest niedroga. Jej koszt waha się od 30 do 60 złotych. Innym sposobem jest wykorzystywanie ultradźwięków. Metoda ta jest nieco droższa, ponieważ jej koszt to już około 100 złotych, jednak jest bardzo skuteczna. Wnika w najmniejsze zakamarki auta i pozwala pozbyć się nawet zapachu dymu tytoniowego. Najmniej skuteczna jest metoda piankowa, za pomocą której użytkownik auta może dokonać odgrzybiania nawet samodzielnie. Wtedy cenę stanowi jedynie koszt pianki, która to oscyluje w granicach od 15 do 40 złotych. Zwykle odgrzybianie wiąże się z wymianą filtra.

Koszty nabicia klimatyzacji w aucie

W przypadku nabicia ceny zależą w dużej mierze od modelu auta. Auto o pokaźniejszych gabarytach, będzie wymagało użycia większej ilości czynnika. Również rodzaj czynnika chłodzącego wpływa na koszt takiego zabiegu. Bardziej ekologiczne środki będą droższe. Z tych powodów koszt zabiegu może wahać się od 100 do nawet 500 złotych. Przeciętny kierowca auta osobowego, powinien się więc przygotować na wydatek rzędu 200 złotych. Jest to niezwykle ważny zabieg. Brak czynnika w układzie zamkniętym, jakim jest klimatyzacja, powoduje niewłaściwe jej funkcjonowanie i może doprowadzić do zniszczenia różnych elementów, np. kompresora czy osuszacza.

Spalanie paliwa

Warto też sprawdzić czy wzrosną nam koszty paliwa, uruchamiając klimatyzację. Warto to zrobić za pomocą kalkulatora spalania paliwa, który w łatwy sposób nam przeliczy ile spalimy średnio paliwa na 100 km. Warto też wybrać opcje dodatkowe aby sprawdzić czy przy włączonej klimatyzacji wzrośnie ilość spalanego paliwa.

Dbajmy o klimatyzację

Dbając o klimatyzację, dbamy o swoje zdrowie i komfort jazdy. Warto zastanowić się przed wykonaniem odgrzybiania lub nabicia – czy warto na tym oszczędzać? Być może na początku może się nam wydawać, że zrobiliśmy świetny interes, nie dorzucając 20 złotych do usługi w profesjonalnym warsztacie, jednak w późniejszym czasie może się to odbić i spowodować więcej straty, niż zysków.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here