Wielu z nas, mając przykre doświadczenie związane ze szkodą samochodu, może być zawiedzionych niskim odszkodowaniem, jakie proponuje ubezpieczyciel. Jak powszechnie wiadomo, wycena szkody to proces, w którym rozbieżnym interesem kieruje się poszkodowany, chcący uzyskać jak najwyższą stawkę oraz ubezpieczyciel, który chce wypłacić jak najniższe odszkodowanie. Co w takim razie zrobić, gdy ubezpieczyciel deklaruje zbyt niską kwotę odszkodowania? Jest kilka opcji. Najczęściej stosowane jest odwołanie od decyzji ubezpieczyciela, którego finał może mieć miejsce nawet na sali sądowej. Jednak jednym z najskuteczniejszych sposobów na faktyczne odzwierciedlenie wartości szkody i rzeczowe uzasadnienie tego ubezpieczycielowi, jest skorzystanie z usług niezależnego rzeczoznawcy samochodowego. 

Kim jest niezależny rzeczoznawca samochodowy

Rzeczoznawca samochodowy jest ekspertem, którego główną dziedziną działalności jest wycena wartości pojazdu bez względu, czy dany samochód jest używany, nowy czy po naprawie. Każdy ubezpieczyciel, w celu oszacowania kwoty odszkodowania, posiada umowę z rzeczoznawcą samochodowym, który w imieniu ubezpieczyciela dokonuje wyceny szkód. Po takiej wycenie, na podstawie jego opinii, ubezpieczyciel przesyła nam informację dotyczącą kwoty odszkodowania, która nam przysługuje. Rzeczoznawca samochodowy jest osobą wpisaną na krajową listę Rzeczoznawców samochodowych, co jest potwierdzeniem jego kompetencji oraz doświadczania w branży motoryzacyjnej.

Jaki jest zakres usług rzeczoznawcy samochodowego

Rzeczoznawca samochodowy może być przydatny w momencie podpisywania umowy kupna/sprzedaży pojazdu. Coraz częściej korzysta się z usług rzeczoznawcy w celu określenia realnej wartości pojazdu. Dodatkowo rzeczoznawca wyda jednoznaczną opinię dotyczącą wypadkowości samochodu. Rzeczoznawca samochodowy zajmuje się również przygotowaniem kosztorysu samochodu powypadkowego, co stanowi podstawę do ogłoszenia klientowi informacji dotyczącej wysokości odszkodowania. Rzeczoznawca samochodowy może być również czynnym uczestnikiem przewodu sądowego, gdzie wystąpi on w roli niezależnego eksperta. Coraz częstszym procederem jest wykorzystanie usług rzeczoznawcy samochodowego w celu weryfikacji poprawności dokonanej naprawy przez serwis samochodowy.

W jaki sposób niezależny rzeczoznawca samochodowy może pomóc przy otrzymaniu odszkodowania?

Jak wcześniej wspomniano, wiele razy spotykamy się z sytuacją, w której ubezpieczyciel wydaje decyzje o wypłacie odszkodowania daleko niesatysfakcjonującej nas. Jednym z najbardziej skutecznych sposobów na zwiększenie wartości odszkodowania jest skorzystanie z usług niezależnego rzeczoznawcy samochodowego. Niezależny rzeczoznawca dokona wnikliwej analizy i wyda własną ocenę dotyczącą faktycznej skali napraw. W sytuacji, gdy wynajęty przez nas rzeczoznawca samochodowy wydaje opinię, która jest inna niż opinia eksperta zatrudnionego przez ubezpieczyciela, mamy podstawę do rzetelnego wysłania odwołania od decyzji i dokonania argumentacji w postaci pokazania opinii innego rzeczoznawcy samochodowego. Historia pokazuje, że tego typu sytuacje często powodują przychylenie się ubezpieczyciela do odwołania klienta.

Więcej o pracy niezależnego rzeczoznawcy samochodowego, jego usługach i cenach dowiesz się ze strony: https://tbekspert.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here