Wypadek drogowy lub awaria samochodu to nic przyjemnego dla kierowcy. Takie sytuacje wiążą się z dużym stresem. W większości przypadków polisa ubezpieczeniowa daje możliwość odholowania pojazdu. Co, jeśli jednak posiadane ubezpieczenie nie obejmuje takiej usługi?

Holowanie auta z wykorzystaniem polisy

Przezorności nigdy za wiele. Mimo że prowadząc samochód, nikt nie myśli o tym, że może spotkać go coś złego na drodze, lepiej stosownie się zabezpieczyć. Holowanie auta w ramach ubezpieczenia zapewnia pakiet komunikacyjny Assistance, z którego można skorzystać w sytuacji nagłego braku paliwa, wypadku lub kiedy auto odmawia posłuszeństwa. Assistance może być połączony z OC lub AC, ale można go także wykupić oddzielnie. Polisa AC to pełne zabezpieczenie dla osoby siedzącej „za kółkiem”. Gdy wymagane jest użycie lawety, koszty są w całości pokrywane przez ubezpieczyciela bez względu na rodzaj zdarzenia. OC może natomiast nie gwarantować tej usługi w przypadku awarii.

Decydując się na opcję Assistance, warto rozważyć wszystkie możliwe scenariusze, dokładnie zapoznać się z ofertą agencji ubezpieczeniowej, ewentualnie rozszerzyć ją o dodatkowe usługi. Częstym zaskoczeniem dla kierowców jest to, że z bezpłatnego holowania można korzystać tylko do określonej liczby kilometrów. Aby uniknąć niemiłych niespodzianek w przyszłości, wskazane jest wnikliwe zapoznanie się z treścią polisy. W momencie, gdy jednak dojdzie do przykrego wydarzenia na drodze, bardzo przydatne jest orientowanie się w cenach profesjonalnego wsparcia.

Koszt holowania — od czego zależy?

Każde przedsiębiorstwo zajmujące się pomocą drogową ma swoje ustalone zasady i uzależnia stawkę od różnych czynników. Najczęściej należą do nich:

  • rodzaj samochodu — cena za transport lawetą wzrasta, gdy dotyczy on większych samochodów osobowych lub dostawczych;
  • stan auta — jeśli uniemożliwia on wjechanie na lawetę, konieczne jest użycie specjalistycznego sprzętu, co generuje dodatkowe koszty;
  • lokalizacja firmy — z reguły, gdy znajduje się ona w centrum miasta, stawki są bardziej wygórowane;
  • ilość przejechanych kilometrów na lawecie — usługa wykonywana w obrębie miasta jest tańsza.

Zdarza się, że usługodawcy wyznaczają stałą cenę za oferowaną pomoc.

Ile kosztuje holowanie samochodu na lawecie?

Jedno jest pewne — nie należy ono do najtańszych transportów. Jeżeli firma ustala cenę na podstawie przebytych kilometrów, średnio wynosi ona 2,5 zł. Gdy do incydentu na drodze doszło z udziałem większego samochodu, wzrasta ona do 3,5 zł.

Zasobność portfela może znacznie zmniejszyć się na terenie większego miasta np. Warszawy, Szczecina, czy Katowic, jak również podczas transportu uszkodzonego pojazdu między dwoma miejscowościami. I tak przykładowo cena holowania w obszarze Warszawy oscyluje w granicach 100-300 zł, ale już przewiezienie auta z Wrocławia do Nowego Targu kosztuje ok. 800 zł.

Jak już zostało wspomniane, użycie lawety może być traktowane jako całe zlecenie. Co to oznacza w praktyce? Kierujący pojazdem zapłaci minimalną stawkę wyznaczoną przez przedsiębiorstwo drogowe. Średnio jest to około 150 zł i dotyczy zleceń na terenie miasta. Wysokość stawki może ulec zmianie, gdy zespół interwencyjny ma do czynienia z bardziej skomplikowanym przypadkiem np. uszkodzeniem układu kierowniczego.

Wiele firm oferuje wypożyczanie lawety oraz autolawety na określony czas. Ceny uzależnione są od tego, jak długo klient z niej korzysta. 8-godzinny wynajem to wydatek rzędu 250 zł.

Zawsze należy pamiętać o jednym — cena holowania nigdy nie jest jednoznaczna. Wpływa na nią wiele składowych, a pracownicy serwisu mogą ją sprecyzować dopiero po przybyciu na miejsce zdarzenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here